22/10/2009 4th Rome International Film Festival - Screening of Julie & Julia, Day 1, Rome, Italy
22/10/2009 4th Rome International Film Festival - Screening of Julie & Julia, Day 1, Rome, Italy
screen081.jpg
Simply Streep – The Meryl Streep Archives.jpg

08.04.2013 Pro Streepovou je Thatcherová průkopnicí ženské role v politice

1329307624_zelezna-lady.jpg
Margaret Thatcherová, která dnes zemřela, se stala, bezděčně či záměrně, průkopnicí ženské role v politice. Tak vidí odkaz legendární britské političky americká herečka Meryl Streepová, která bývalou předsedkyni britské vlády ztvárnila v životopisném filmu Železná lady z roku 2011. Za tuto roli získala zlatou sošku Oscara, ale i Zlatý glóbus, cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) a některá další ocenění.
Streepová listu The Daily Telegraph řekla, že si uvědomuje strádání, které mohla politika Thatcherové způsobit chudším britským vrstvám. "Já jsem k ní ale cítila respekt pro její sílu a kuráž. Postoupit bez protekce vzhůru celým politickým systémem, překonat třídní rozdíly a genderové předsudky tak, jak to ve své době dokázala - to je pozoruhodný úspěch," řekla herečka.

"Měla jsem tu čest vyobrazit jen pozdní léta jejího života, kdy už nebyla u moci," připomněla Streepová děj filmu, který se odvíjí na pozadí vzpomínek stárnoucí političky. "Mám proto jen povšechnou znalost všech jejích bojů, jimiž dokázala projít. Chci vyjádřit její rodině a spoustě jejích přátel hlubokou soustrast," uvedla.

Film Železná lady natočila britská režisérka Phyllida Lloydová podle scénáře Abi Morganové. Vedle Streepové se v něm v roli manžela expremiérky Dennise Thatchera objevil britský herec Jim Broadbent. V českých kinech se snímek objevil loni.

zdroj: ceskenoviny.cz

24.04.2013 08:36:35
kabby15
IMDb - Meryl Streep
IMDb - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon UK - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
Amazon US - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
eBay - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Čsfd - Meryl Streep
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one